Dziecko

Co potrafi 4 miesięczne dziecko?

4 miesiecy dziecko

Niemowlęta w czwartym miesiącu życia przeżywają ogromny skok w rozwoju. W tym czasie, rodzice mogą spodziewać się, że ich dziecko będzie spało znacznie więcej niż wcześniej, oraz będzie potrafiło robić wiele nowych rzeczy. Może ono na przykład krzyczeć i piszczeć, uśmiechać się do swoich bliskich oraz reagować na różne dźwięki i sytuacje. Co więcej, dzieci tego wieku mogą już zaczynać uczyć się podstawowych reguł i umiejętności społecznych, które są niezbędne do prowadzenia  życia.

Rozwój poznawczy u 4-miesięcznego dziecka

Ssanie zabawek i paluszków jest ważnym elementem w rozwoju dziecka w wieku 4-miesięcy. Ten etap eksploracji pozwala na poznawanie otoczenia i przygotowuje jamę ustną do nauki prawidłowego żucia i połykania. Poprzez ssanie, maluch ćwiczy też mięśnie twarzy, żuchwy i języka, co jest istotne dla prawidłowej artykulacji słów. Dodatkowo, poprzez ssanie swoich zabawek, maluch może odczuwać komfort, spokój i bezpieczeństwo.

Niemowlęta po trzecim miesiącu życia są coraz bardziej ciekawskie, lubią zwiedzać i poznawać świat. Przy tym wszystkim ważne jest, aby pamiętać, że w tej fazie rozwoju ssania i oblizywania zabawek lub paluszków pozwalają dzieciom na lepsze poznanie otaczającego je świata. Maluchy mają liczne receptory smaku i mogą oceniać smak, konsystencję, temperaturę, twardość i rozmiar różnych przedmiotów. Ponadto w 4 miesiącu życia niemowlakiem orientują się już w otoczeniu – interesują się czymś nowym, posługując się swoimi umiejętnościami motorycznymi, oglądając kolorowe zabawki i patrzeniem sobie w lustro. Malec zyska odporność  na choroby oraz skorzysta ze składników odżywczych takich jak immunoglobuliny czy probiotyki obecne w mleku matki lub mleku modyfikowanym.

Przeczytaj także: Co potrafi 5 miesięczne dziecko?

Motoryka u 4-miesięcznego niemowlaka

Niemowlę wkracza w fazę oralną, co oznacza że rozwija nowe zdolności i umiejętności. Malec może utrzymać zabawkę, jaką mu podasz lub samodzielnie chwycić oburącz – choć oczywiście nadal nie potrafi jeszcze trzymać jej jedną rączką. Jest to bardzo ważny etap w rozwoju dziecka, ponieważ umożliwia mu stopniowe poznawanie otaczającego go świata za pomocą profesjonalnego manipulowania przedmiotami.

Dziecko w tym wieku utrzymuje prostą i sztywną pozycję, unosząc głowę podczas leżenia na brzuchu. Potrafi też opierać się o ręce i dłonie. Jego nóżki stają się coraz silniejsze, a przy zabawach w rowerek mocno odpycha twoje dłonie. Przewraca się z pleców na boki i odwrotnie, ukazując swoje rosnące umiejętności motoryczne oraz  poruszanie się we wszelkich pozycjach.

Rozwój społeczny 

Niemowlę uczy się czegoś nowego każdego dnia i każdy mały sukces ogłasza wesołymi okrzykami. Gdy odkryje, że trzaskanie grzechotką wydaje różne dźwięki, zaczyna celowo nią potrząsać, a zabawa sprawia mu radość – powtarza czynność wielokrotnie i cieszy się z każdej nowej przygody.

Dziecko w 4 miesiącu życia rozwija swoje umiejętności komunikacyjne, przez co potrafi wydawać różnorodne odgłosy: piski, gaworzenia, dźwięki podobne do słów oraz okrzyki i wesołe chichotanie. Wszystko to jest zazwyczaj wykorzystywane przez malucha do tego, by przyciągnąć na siebie uwagę ze strony najbliższych. Jeśli pozostawisz dziecko same sobie w łóżeczku, natychmiast cię wezwie swoim głosem. W momencie, gdy wołasz je po imieniu, od razu obraca się i uśmiecha do ciebie. 

Niemowlak ma ogromną energię do spalenia i czuje się najlepiej w gronie bliskich sobie osób – bawi się i radośnie krzyczy. Jednak wobec ludzi obcych może zachowywać się bardzo ostrożnie. Wiadomo bowiem, że płaczem można osiągnąć dużo więcej niż milczeniem – dlatego dziecko może zaczynać marudzić bez powodu tylko po to, aby je przytulić albo skupić na sobie uwagę innych osób. Chce ono również budować relacje interpersonalne – reaguje na twarze bliskich mu ludzi z radości oraz entuzjazmem.

Przeczytaj także:  Co potrafi 6-miesięczne dziecko?

Co potrafi czteromiesięczne dziecko?

Dziecko, które leży na brzuszku jest bardzo zdolne. Potrafi utrzymać głowę w pozycji pionowej, nawet jeśli podpiera ją poduszkami lub jest trzymane przez dorosłego. Można je bezpiecznie nosić w nosidełku lub chuście, a ono cieszy się widokiem i nowymi doświadczeniami. Dzięki silnym ramionom może próbować odpychać się nogami i wyprostować je. 

Gdy nabierze wystarczającej siły, będzie mógł samodzielnie przewracać się z boku na bok i z pleców na plecy. Takie ćwiczenia pozwalają mu rozbudować mięśnie oraz szeroko otwierać ramiona niczym skrzydła ptaka.

Przeczytaj także: Co potrafi 7 miesięczne dziecko?

O autorze

Artykuły

Cześć! Jestem Ania, mama dwójki wspaniałych dzieciaków. Uwielbiam obserwować, jak rosną i rozwijają się każdego dnia, a moim hobby jest dzielenie się ich osiągnięciami i przygodami z innymi rodzicami. Poza byciem mamą, pasjonuje mnie również technologia i jej wpływ na nasze życie na Ziemi - zawsze staram się być na bieżąco z najnowszymi trendami i odkryciami w tej dziedzinie.