Technologia

Udostępnianie zdjęć – online, w chmurze

udostepnianie zdjec

Nośniki fizyczne tracą na znaczeniu w porównaniu do dysków chmurowych, które są coraz bardziej popularne w celu przechowywania danych. Prędkość transferu danych oraz niższe koszty magazynowania sprawiają, że ta technologia stała się niezbędna. Co więcej, jakość plików takich jak zdjęcia pozostaje nienaruszona. Zatem rozstajemy się zarówno z płytami CD, dyskami zewnętrznymi jak i pendrive’ami. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak udostępniać i przechowywać zdjęcia online!

Dyski online, czyli Google Drive, OneDrive, Dropbox, iCloud oraz MEGA

Google Drive zdobył sobie dużą popularność dzięki swojej prostocie i łatwości udostępniania plików. Umożliwia on w prosty sposób podzielenie się dowolną treścią z bliskimi, przyjaciółmi czy innymi osobami. Wystarczy podać ich adres e-mail. Aby to zrobić trzeba jedynie kliknąć prawym przyciskiem myszki na folder, pojawi się wtedy lista opcji, z której należy wybrać „Udostępnij”. Po tej czynności otworzy się nowe okienko, w którym można wpisać adresy mailowe osób, do których ma trafić treść. I już – proces udostępniania jest zakończony! Dzięki aplikacji Google Drive bez problemu możemy podzielić się wszelkiego rodzaju plikami i folderami oraz mieć pewność, że dotrze tam, gdzie chcemy.

Dysk Google jest bardzo popularnym sposobem magazynowania i udostępniania plików w chmurze, z którego korzysta wiele osób. Firmy oferują dodatkowe usługi, w tym możliwość płacenia abonamentu miesięcznie lub rocznie. Przed podjęciem decyzji o tej inwestycji należy jednak dokładnie przeanalizować plusy i minusy takiego rozwiązania. Dysk Google może przynieść korzyści, jeśli chodzi o bezpieczeństwo przechowywanych danych oraz szybkość ich dostarczenia. Pamiętać należy również o zaletach natury finansowej – usługa ta jest dobrze dostosowana do potrzeb użytkowników, co czyni ją opłacalną i efektywną inwestycją. Osoby interesujące się tematem mogą skorzystać z licznych poradników oraz artykułów internetowych na ten temat, aby lepiej poznać oferty dysku Google i dobrać odpowiedni plan cenowy dla swoich potrzeb.

Przechowywanie w chmurze ma wiele zalet, takich jak możliwość przesyłania dużej ilości danych bez tracenia ich jakości. Dodatkowo, dzięki mobilnym aplikacjom i desktopowym programom, użytkownicy mają łatwy i szybki dostęp do swojej chmury. Co więcej, większość usług oferuje niewielką, bezpłatną przestrzeń dyskową do hostowania plików. Hosting w chmurze to idealne rozwiązanie dla osób potrzebujących dużej przestrzeni do przechowywania danych i oczekujących maksimum wygody i elastyczności.

Sprawdź: Jak szybko pisać na klawiaturze?

Korzystanie z chmury obliczeniowej może mieć też wady. Jeśli ktoś decyduje się na darmową przestrzeń dyskową to dostępna ilość miejsca jest niewielka, co oznacza, że musimy oszczędzać pliki i uważać na to, co gromadzimy online. Bardzo ważne jest też utrzymanie bezpieczeństwa dokumentów online poprzez silne hasła i ostrożność podczas udostępniania danych innym osobom. Z drugiej strony cena abonamentu może być elastyczna, czasem zdarzają się korzystne rabaty lub oferty specjalne.

Współdzielenie miejsca w chmurze

Korzystając z oferty Google, możemy przypisać do jednego konta nawet do 6 członków rodziny. Microsoft również umożliwia wykupienie pakietu Microsoft 365 Family obejmującego 6 użytkowników za kwotę 42.99 zł/miesiąc. Natomiast Dropbox daje taką możliwość tylko i wyłącznie w najdroższej opcji. Te rozwiązanie jest bardzo opłacalne, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę cenę końcową która dla przykładu w wypadku Microsoft 365 Family dzielona na 6 osób, oznacza stosunkowo niewielki koszt 7 zł na głowę.

Różnice między chmurami

W zależności od skali naszych potrzeb możemy skorzystać z różnorodnych bonusów. Możliwe jest zarówno dołączenie do programu lojalnościowego, otrzymywanie darmowych produktów lub usług, a nawet uzyskanie specjalnych rabatów. Przy większej skali naszych potrzeb, możemy liczyć na dodatkowe wsparcie ze strony pracowników firmy oraz dostęp do szerokiego wachlarza rozwiązań technologicznych. Dobra organizacja bonusów pozwala nam maksymalnie wykorzystać możliwości i czerpać korzyści z ich stosowania.

Microsoft oferuje swoim użytkownikom pakiet Office i zaawansowane narzędzia bezpieczeństwa. Google, dla osób podróżujących, ma możliwość skorzystania z obniżonych cen w wybranych hotelach. Użytkownicy Dropbox mają możliwość szybkiego przesyłania plików z komputera lub skanowanie dokumentów za pomocą aplikacji mobilnej. Apple dodatkowo udostępnia program iCloud w ramach subskrypcji Apple One, gdzie można skorzystać z rozbudowanego magazynu online. MEGA zapewnia swoim użytkownikom usługi automatycznego tworzenia kopii zapasowych urządzeń i wysyłania dużych plików do innych osób bez posiadania konta usługi.

Album na dysku Google – jak udostępnić zdjęcie?

Na początku warto zaznaczyć, że Google Drive oferuje coś więcej niż tylko przechowywanie i udostępnianie plików. Istnieje także usługa, dzięki której można nie tylko dzielić się zdjęciami, ale także tworzyć własne albumy. Aby utworzyć album wystarczy kliknąć na odpowiedni przycisk i nadać mu nazwę oraz wybrać interesujące nas zdjęcia. Na platformie Google mamy do dyspozycji obszerny wachlarz możliwości edytowania fotografii czy też tworzenia ich galerii. Dodatkowo, istnieje opcja oznaczania osób widocznych na zdjęciach aby jeszcze łatwiej było je odnaleźć w przyszłości.

Po kliknięciu w przycisk dodawania zdjęć, otworzy Ci się nowe okno. Po jego otwarciu możesz przenieść swoje fotografie do utworzonego albumu, klikając opcję „Wybierz z komputera” w prawym górnym rogu ekranu. Istnieje również możliwość wyboru fotografii według daty ich przesłania. Wystarczy, że klikniesz na umieszczony po lewej stronie znaczek obok daty przesłania, aby je wybrać.Jeśli chcesz dodać tylko jedno zdjęcie, nie będzie wymagane używanie tego symbolu.

Przeczytaj również: Tworzenie aplikacji mobilnych

Po dodaniu zdjęć, strona główna naszego albumu została odświeżona. Pierwszy raz widząc taki komunikat, możemy mieć wątpliwości dotyczące tego jak udostępnić swoje zdjęcia rodzinie i przyjaciołom. Ale nie ma się czego bać – dzięki tym prostym oraz szybkim krokom, każdy będzie w stanie łatwo dzielić się fotografiami ze swojego dysku twardego. Przekonasz się, że proces jest nieskomplikowany i intuicyjny.

Album na OneDrive

Microsoft, jak i Google, oferuje możliwość tworzenia albumu online. Aby skorzystać z tej funkcji, otwórz miejsce, w którym znajdują się wszystkie twoje zdjęcia. Możesz je znaleźć w plikach bądź w zakładce Zdjęcia na bocznym panelu. Teraz wybierz kilka fotografii, które chcesz umieścić w albumie. Po wybraniu odpowiednich obrazków po prawej stronie ekranu ukaże się okno z Twoimi dotychczasowymi albumami.

Wybierz nazwę dla nowego albumu i kliknij „stwórz”. Na liście pojawi się Twój nowo utworzony album, np XYZ. Gdy tam wejdziesz, będziesz miał możliwość przejrzenia Twoich zdjęć oraz dodanie nowych do istniejących już folderów. Wszystkie albumy są zebrane w jednym miejscu, aby do nich dotrzeć przejdziemy do zakładki Zdjęcia, a potem Albumy.

Strony do udostępnienia zdjęć

Do tego celu można użyć usługi ImgBB, która jest niezwykle prosta w obsłudze i pozwala na udostępnienie dowolnej ilości obrazów. Wystarczy przeciągnąć pliki myszką lub skorzystać z opcji manualnego wskazania ścieżki, a następnie wybrać sposób dzielenia się. Oprócz podstawowego modelu udostępniania na określoną długość czasu, witryna oferuje także możliwość automatycznego usunięcia grafik po okresie od 5 minut do miesiąca. Dzięki temu dane są bezpieczne i nie trzeba się martwić o to, że trafi do osób postronnych. Usługa ta jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto chce bezproblemowo i szybko dzielić się swoimi zdjęciami ze znajomymi.

Przesłanie pliku na serwer to tylko chwila. Użytkownik może wybrać odpowiedni kod do osadzenia swojego pliku, co umożliwia wyświetlenie go znajomym. Jeśli fotografia ma poprawne dane Exif, strona będzie w stanie określić model aparatu oraz ustawienia, takie jak ISO, czas naświetlania itp., umożliwiając lepszą jakość obrazka po wysłaniu.

Portal iv.pl oferuje prostsze i mniej funkcjonalne rozwiązanie – możemy je wykorzystać, gdy chcemy przesłać pojedyncze zdjęcie o rozmiarze nieprzekraczającym 4 MB.

Imgupoad.pl to kolejny przypadek wart rozważenia. Proces wysyłania jest łatwy i czytelny, a limit wagi pliku to 5 MB. Niestety witryna ta pozwala na udostępnienie przesłanego zdjęcia osobom trzecim, co czyni ją mniej bezpieczną opcją. Co ważne, pliki niezarejestrowanych użytkowników są usuwane po 30 dniach od ich wysłania. Dzięki temu chronione są prawa osobiste autorów zdjęć oraz prywatność osób biorących udział w procesie wysyłania.

Komunikator online jako miejsce do udostępnienia zdjęć

Facebook i Instagram cieszą się ogromną popularnością, ponieważ umożliwiają nie tylko prowadzenie rozmów, ale także przesyłanie zdjęć. Istnieje jednak wiele innych aplikacji do komunikacji, takich jak Signal oraz Discord, które oferują również możliwość wysyłania fotografii między znajomymi. Warto jednak wiedzieć, że komunikatory mogą powodować utratę jakości zdjęć.

Facebook oferuje użytkownikom szeroki zakres funkcji, w tym możliwość łatwego przeglądania i archiwizowania plików multimedialnych, takich jak zdjęcia. Z drugiej strony, Signal skupia się bardziej na prywatności użytkowników i automatycznie usuwa wiadomości po określonym czasie. Jednak w przypadku obu platform problemem jest to, że aby dostać się do wysłanych plików trzeba przewijać konwersację do góry. Co więcej, istnieją limity wielkości pliku podczas korzystania z komunikatora internetowego – im większy plik, tym trudniejsza jest jego transmisja.

Inne sposoby na udostępnianie zdjęć

Jeśli chcesz jeszcze bardziej zaangażować się w fotografię, możesz stworzyć własną witrynę internetową, na której będziesz umieszczać swoje prace. To kosztuje, a wysokość takich kosztów zależy od dostawcy serwerów. Na przykład usługodawca dhosting.pl oferuje hosting za około 240 zł rocznie. Za te pieniądze użytkownik ma do dyspozycji 50 GB pamięci, którą można podzielić między e-mail i stronę internetową. Istnieje również opcja rozszerzenia do 1000 GB. Koszt rejestracji domeny .pl to 9,90 zł, a certyfikat SSL jest darmowy dzięki Let’s Encrypt. Możliwe jest także skorzystanie z płatnych certyfikatów oferowanych przez wielu dostawców.

Korzystanie z darmowych rozwiązań, takich jak 000webhost.com do budowania stron internetowych nie jest optymalne, ponieważ posiada on bardzo ograniczone możliwości. Jego zaletą jest 300 MB miejsca na dane oraz łatwy w użyciu interfejs. WordPress.com oferuje natomiast 3 GB miejsca na dane w darmowym pakiecie, ale niestety brak tam możliwości zmiany końcówki domeny na inną niż .com.

Jeśli chcemy skorzystać z lepszych opcji, musimy być gotowi odczuć niewielkie koszty – 25 zł miesięcznie oznacza m.in.: 6 GB przestrzeni dyskowej oraz bezpłatną roczną domenę. Tworzenie pełnoprawnej witryny wymaga cierpliwości i czasu, ale nagrodą są bardziej unikalne albumy online oraz dowolne rozmieszczenie wykonanych według naszego gustu obrazów.

Pinterest to idealne miejsce, aby zapisać najważniejsze wspomnienia. Aby udostępnić swoje zdjęcia, wymagane jest założenie konta na platformie, następnie tworzony jest 'pin’, czyli grafika przesłana do prywatnej tablicy. Dzięki takiemu narzędziu możemy w łatwy sposób dzielić się naszymi wyjątkowymi chwilami z bliskimi osobami bez obawy o ich ujawnienie. Pinterest stanowi nie tylko skarbnicę zdjęć, ale również szybki i bezpieczny sposób ich przechowywania i udostępniania innym. Jedynym co nam pozostaje, to odkrywać uniwersalność tego medium i czerpać radość ze wspomnień.