Dziecko

Twarda woda, a egzema u dzieci

twarda woda a egzema u dzieci

Atopowe zapalenie skóry, znane też jako egzema, to częsty problem zdrowotny dotykający dzieci. Przyczyną może być zarówno kontakt z alergenem, jak i spożywanie go. Ten stan zapalny skóry powoduje jej przesuszenie, podrażnienie i zwiększoną wrażliwość. U najmłodszych dzieci egzema zwykle objawia się jako wyprysk na policzkach i wokół ust. U starszych dzieci egzema pojawia się na zgięciach łokci, pod kolanami, na torsie, na górnej stronie stóp i dłoni oraz na szyi. Skóra jest swędząca i drażniąca, a po wygojeniu, często pozostaje sucha i swędząca, przy czym stan zapalny szybko nawraca. Określenie konkretnych przyczyn atopowego zapalenia skóry u dzieci jest trudne, m.in. ze względu na trudności z przeprowadzeniem dokładnych testów u najmłodszych. Wiadomo jednak, że twarda woda sprzyja rozwijaniu się stanu zapalnego. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Problem twardej wody

Nie jest tajemnicą, że twarda woda ma potencjał do negatywnego oddziaływania na naszą skórę. Stałe doświadczenia osób korzystających z twardej wody, które po kąpieli odczuwają suchość, napięcie i szorstkość skóry, neutralizowane jedynie przez mocno nawilżające kosmetyki, potwierdzają to.

Badania prowadzone przez King’s College London i University of Sheffield wykazały, że egzema u dzieci może być częściowo spowodowana kąpielą w twardej wodzie. Woda o wysokiej zawartości wapnia i magnezu niszczy naturalną barierę ochronną skóry, podrażniając ją i prowadząc do egzemy, niezależnie od wieku. U osób predysponowanych do egzemy, twarda woda zdecydowanie nasila objawy. Twarda woda, znana z wysokiej zawartości wapnia i magnezu, posiada wysoką zasadowość, co przeciwdziała naturalnej kwasowości skóry i zakłóca funkcje ochronne skóry.

Skóra małych dzieci jest szczególnie podatna na podrażnienia i może nie dostarczać wystarczającej ochrony przed bakteriami. Ponadto, twardej wodzie nie udaje się efektywnie rozpuszczać produktów do kąpieli, które po kąpieli pozostają na skórze, powodując dodatkowe podrażnienia.

Miękka woda a egzema u dzieci

Zgodnie z badaniami opublikowanymi we wrześniu 2017 roku w Journal of Investigate Dermatology, proces zmiękczania twardej wody może pomóc w zminimalizowaniu jej negatywnego wpływu na skórę skłonną do podrażnień. Wykorzystanie zmiękczacza wody, urządzenia służącego do automatycznego eliminowania z wody jonów wapnia i magnezu, przyczynia się do ograniczenia destrukcyjnego oddziaływania detergentów. Zmiękczacze wody możesz kupić na stronie https://hydrotermo.pl/hydraulika/uzdatnianie-wody/zmiekczacze-wody.

W zmiękczonej wodzie środki czystości lepiej się rozpuszczają i spłukują, nie powodując dodatkowych podrażnień. Miękka woda nie zwiększa stopnia pH skóry i nie wysusza jej tak jak woda twarda. Dzięki temu, ryzyko pojawienia się i progresji egzemy u dzieci oraz dorosłych jest mniejsze.