Dziecko

Co potrafi 6-miesięczne dziecko?

6 miesiecy dziecko

Rozwój 6-miesięcznego dziecka jest bardzo istotny, ponieważ w tym czasie jego mózg osiąga połowę rozmiaru mózgu dorosłej osoby. W tym półroczu niemowlę uczy się nowych umiejętności i przeżywa ważne milowy kamienie. Niemowlę w tym wieku może już siedzieć samodzielnie, jeść za pomocą łyżeczki, reagować na swoje imię i inne bodźce oraz wspierać głowę, zanim jeszcze nauczy się stawiać pierwsze kroki. Ma też zdolność do powtarzania prostych rytuałów takich jak „przykrywanie swojego twarzy”. Jak rozwija się maluch w szóstym miesiącu życia? 

Rozwój intelektualny półrocznego dziecka

Dziecko szybko postępuje w swoich umiejętnościach językowych. Uczy się wypowiadania coraz większej ilości słów i zdań, zaczynając od prostych samogłosek i sylab takich jak ma-ma, ba-ba czy da-da. Wraz z rozwojem poznawczym dziecko nabywa umiejętności rozumienia tego, co do niego mówi się i potrafi używać gestów oraz mimiki twarzy do porozumienia się z rodzicami lub innymi osobami. Może np. przekonywująco odpychać łyżeczkę, jeśli nie chce jeść albo wyciąga rączki, by zostać podniesionym na ręce. 

Dziecko jeszcze bardziej chce poznawać świat niż w piątym miesiącu życia i zdobywać nowe umiejętności dziennie, dlatego tak ważne jest angażowanie się w komunikację z nim poprzez aktywne słuchanie i powtarzanie słów oraz reagowanie na jego wypowiedzi.

Maluszek w tym wieku z coraz większym zapałem odkrywa nowe rzeczy, których dotąd nie widział. Uczy się skojarzeń przyczynowo-skutkowych poprzez upuszczanie i podnoszenie zabawki oraz reagowanie na dźwięki, które słyszy. Kiedy idzie na spacer, można zobaczyć jak próbuje sobie przypomnieć obraz pieska, którego spotkało dzień wcześniej. 

Maluch potrafi już też świadomie posługiwać się gestami, aby wyrazić swoje uczucia lub prośby. W tym wieku uczy się obserwowania swojego otoczenia oraz podejmowania samodzielnych decyzji. Z biegiem czasu coraz lepiej rozumie zasady gier i ich reguły, a także bycia odpowiednim towarzystwem innych dzieci i dorosłych.

Przeczytaj także: Co potrafi 3-miesięczne dziecko? 

Rozwój emocjonalny u 6-miesięcznego dziecka

Gdy maluch zaczyna płakać, najskuteczniejszym sposobem na uspokojenie go jest pojawienie się rodzica i czułe mówienie do dziecka. Dla tak małego szkraba, jakim jest sześciomiesięczne niemowlę, obecność bliskich osób jest bardzo ważna. Przywiązuje się ono silnie do swoich opiekunów i trudno mu pogodzić się z myślą o samotnej zabawie w towarzystwie osób mniej znanych.

Maluch potrafi sobie uświadomić, że słyszy głosy mamy w rytm piosenek, a tata ciągle bawi się z nim na dywaniku. Dlatego można obserwować, jak wesołymi piskami przywołuje on albo mamę albo tatę do swojego królestwa.

Przeczytaj także: Prezent dla 6 miesięcznego dziecka

Rozwój fizyczny 6-miesięcznego dziecka

Niemałe umiejętności poruszania się wykazuje już półroczne niemowlę. Potrafi ono pełzać, obracać się oraz turlać po podłodze, a także opierać na wyprostowanych rączkach i kolankach. Rozwija również koordynację ruchową oraz precyzję chwytu: uczy się przekładać przedmioty z dłoni do dłoni, trzyma je całymi dłońmi i wyprostowanym kciukiem. Dla maluszka bardzo ważną czynnością jest ssanie dużego palca wskazującego stopy – ćwiczenie to rozwija receptory dotykowe potrzebne do nauki chodzenia.

Przeczytaj także: Co potrafi 4-miesięczne dziecko? 

Jak powinna wyglądać dieta półrocznego dziecka?

W szóstym miesiącu życia dziecka nadszedł czas na urozmaicenie diety. Zaleca się zacząć od delikatnych dań o konsystencji kremu, takich jak: kaszki ryżowe lub kukurydziane rozmieszane z mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym, puree z marchewki lub ziemniaka czy jabłko starte. 

Nauka jedzenia łyżeczką wymaga od rodziców cierpliwości i wytrwałości, ale już od samego początku warto pozwolić dziecku na samodzielne próby posługiwania się tym narzędziem. Praca ta przyczyni się do rozbudzenia w maluchu umiejętności manualnych, a także do większej samodyscypliny. Co ważniejsze – proces ten nauczy go również utrzymywania porządku wokół siebie, a wiadomo – każda mama bardzo sobie tego ceni!

Przeczytaj także: Co potrafi 7- miesięczne dziecko?

O autorze

Artykuły

Cześć! Jestem Ania, mama dwójki wspaniałych dzieciaków. Uwielbiam obserwować, jak rosną i rozwijają się każdego dnia, a moim hobby jest dzielenie się ich osiągnięciami i przygodami z innymi rodzicami. Poza byciem mamą, pasjonuje mnie również technologia i jej wpływ na nasze życie na Ziemi - zawsze staram się być na bieżąco z najnowszymi trendami i odkryciami w tej dziedzinie.