Dziecko

Co potrafi 7-miesięczne dziecko

7 miesieczne dziecko

Dziecko w siedmiomiesięcznym okresie swojego życia doświadcza znacznego rozwoju fizycznego i psychicznego. Jego waga i wzrost ulegają systematycznemu zwiększeniu, a dzięki ciągłemu zdobywaniu nowych umiejętności, jest coraz lepiej przygotowane do dalszej adaptacji do otoczenia. Dziecko potrafi już komunikować swoje potrzeby – czasami w sposób bardzo ekspresyjny – za pomocą gestów, mimiki i dźwięków. Jak ułatwić maluchowi dalszy rozwój? Jak powinna wyglądać dieta?

Siódmy miesiąc życia dziecka

Dziecko w wieku siedmiu miesięcy stale się rozwija i uczy. Od razu reaguje na bodźce w otoczeniu oraz na zachowania otaczających je osób. Potrafi wyrażać swoje sympatie i antypatie, dlatego może marudzić lub płakać, gdy czuje się nieswojo. Maluch chętnie ćwiczy swoje mięśnie, podnosi się do pozycji siedzącej i stara się przejść do stawiania pierwszych kroków. Uczestniczy też w zabawach aktywno-ruchowych skupiających się na ćwiczeniu koordynacji ruchowej oraz sprawności manualnej – dziecko bawi się, a jednocześnie uczy poprzez odgrywanie ról i posługiwanie się ustami lub dłońmi. 

W ten  sposób maluch rozwija swoje umiejętności jeszcze przed pierwszymi krokami. Można mu pomóc poprzez stymulowanie go, aby rozwijał swoje umiejętności oraz środowiskowe poszerzanie wiedzy o świecie. Rodzice mogą także wspierać malucha poprzez czytanie mu książek, grania z nim w gry i ćwiczenia ruchowe bazujące na tworzeniu więzi rodzinnej.

Rozwój fizyczny u 7-miesięcznego dziecka

Niemowlę stale odkrywa nowe sposoby na korzystanie z możliwości swojego ciała. Potrafi się przemieszczać wolno, gdy leży na brzuszku, pełza lub kręci się wokół własnej osi. Między innymi dzięki temu poznaje swoje otoczenie z różnych perspektyw i uczy się nowych ruchów. Jeśli rodzic przytrzyma malca pod pachami, to dziecko chętnie bawi się nogami i „robieniem kotka” – szybko prostuje i zgina je. To świetna zabawa, pozwalająca mu rozwinąć  kompetencje motoryczne oraz ćwiczyć mięśnie podstawowych czynności koordynacyjnych takich jak chodzenie czy siedzenie. 

Dziecko zaciska piąstki, łapie palcem obiekty oraz bawi się nimi – przesuwa je od palca do palca lub ustawia w równoległym ruchu. Wszelkie te aktywności pomagają mu w osiagniêciu profesjonalnej sprawności fizycznej potrzebnej do samodzielnych poruszanie siê we wszelkiego rodzaju środowiskach.

Przeczytaj także: Rutyna z 3-miesięcznym dzieckiem 

Niemowlęta rozwijają swoją zręczność dłoni i stają się coraz bardziej wprawne w chwytaniu przedmiotów przy pomocy kciuka i palca wskazującego. Nic więc dziwnego, że niewielkie rzeczy są podnoszone do ust, a niekiedy nawet unoszone po całym domu. Jest to także okres, w którym dziecko jest w stanie samodzielnie usiąść ze skuloną sylwetką. 

Wraz z upływem czasu maluch bardziej stabilnie siedzi na pośladkach, a dodatkowo lubi być przytrzymywany pod pachami i trzymany za rączki. W ten sposób uczy się je także wstawać i chodzić.

Rozwój psychiczny u siedmiomiesięcznego dziecka

Dziecko w siódmym miesiącu życia coraz lepiej potrafi wyrazić swoje emocje. Widoczne jest to na twarzy dziecka, które może cieszyć się lub przejawiać niechęć wobec nowych osób. Czasami może ono też uciekać lub płakać, wszystko zależy od jego charakteru i osobowości. Dziecko okazuje również sympatię innym, poprzez uśmiechy i gaworzenie oraz machanie rączkami. 

W siódmym miesiącu życia bardzo ważne jest, aby dziecko często słyszało swoje imię. Zaczyna ono rozumieć, że jest to imię przypisane tylko do niego. Jest także dużym zainteresowaniem obserwuje swoje odbicie w lustrze oraz dotykaniem powierzchni. 

Rozwija się też zainteresowanie zabawkami – teraz dostrzega on małe detale i szczegóły, co wcześniej było mu trudne. Ważnym etapem rozwoju jest też poznawanie rytmu muzycznego – dziecko można obserwować podczas naśladowania melodii lub klaskania obu rączkami. Obserwujemy także tendencję do preferowania określonej ręki – u większości maluchów dominuje prawa strona ciała.

Przeczytaj także: Co potrafi 4-miesięczne dziecko? 

Jak wspomóc rozwój u 7-miesięcznego dziecka?

Dziecko z każdym miesiącem staje się coraz bardziej świadome swojego istnienia. W szóstym miesiącu życia maluch zaczyna rozumieć pojęcie imion, a w kolejnym po raz pierwszy zaczyna klaszczeć i pić kubeczek ze słomką. Rodzice powinni wspierać go poprzez czynne angażowanie się w jego codzienność – nazywać je imieniem, ruszać razem ramiona do muzyki, zabierać do parku i opowiadać o różnych miejscach. Gdy dziecko ukończy siódmy miesiąc jego rozwój ulegnie pewnym zmianom. Maluch będzie potrafił już raczkować i poszerzy horyzonty swojego postrzegania otoczenia.

Dieta u 7-miesięcznego dziecka

Rozszerzanie diety malucha jest konieczne, aby zapewnić mu dostęp do niezbędnych składników odżywczych. Warto szukać przede wszystkim owoców: malin, gruszek, czarnych jagód oraz moreli. Pamiętajmy o obserwowaniu reakcji alergicznych – pomiędzy poszczególnymi testowanymi składnikami powinniśmy odstawić co najmniej jeden dzień.

 Innymi doskonałymi opcjami będą przeciery warzywne – w postaci gotowych produktów lub w domowej kuchni: brokuł, cukinia, kalafior czy groszek. Przechodząc od delikatniejszych smaków do bardziej intensywnych, pozwolimy dziecku uczyć się nowych smaków i rozpoznawać je na talerzu – wszystko to zgodnie z procesem żywienia holistycznego promowanego przez profesjonalistów.

Przeczytaj także: Co potrafi 5-miesięczne dziecko? 

Waga siedmiomiesięcznego dziecka

Dziecko, które urodziło się siedem miesięcy temu, niemal podwoiło swoją wagę urodzeniową. W zależności od płci, waży teraz od ośmiu do dziewięciu kilogramów. Jej rozwój wymiarowy jest równie imponujący – jej wzrost może sięgać nawet 65 centymetrów. Jest to zadziwiające tempo wzrostu i rozwoju  dla tak małego i kruchego dziecka.