3 miesiece dziecko

Co potrafi 3 miesięczne dziecko?

Trzymiesięcznym dzieciom przyświeca szybki rozwój. Ich rączki i nogi są coraz bardziej sprawne, a zmysły w pełni rozwinięte. Procesy fizjologiczne ustabilizowały się, co powoduje regularny rytm karmienia, odpoczynku i snu. Co więcej, rodzice zaczynają dostrzegać maleńkich intelektualistów – maluchy potrafią już reagować na mowę i uważnie obserwują otaczający je świat.  Jak wygląda rozwój trzymiesięcznego dziecka? 

Rozwój fizyczny u 3-miesięcznego dziecka

Maluch ma już wyraźne zdolności motoryczne, takie jak odpowiednia koordynacja ruchów, która pozwala mu na obserwowanie osób poruszających się po pokoju. Przy tego typu ćwiczeniach osiąga coraz lepszy rezultat – głowa utrzymywana jest bowiem przez kilkanaście sekund na tyle prosto, żeby móc patrzeć niemal wprost w oczy opiekunom.

 Przykładowo, położone na brzuszku niemowlę przechyla się i stara się przewrócić na plecy – to ćwiczenie powtarza coraz częściej i skuteczniej. Rodzinna atmosfera zostanie naruszona ze względu na rosnące zdolności dziecka do samodzielnych ruchów – maluch bowiem może sturlać się z kanapy czy innych mebli bez opieki rodziców.

Przeczytaj także: Co potrafi 4 miesięczne dziecko

Postawa ciała u 3-miesięcznego dziecka

Niemowlęta w trzecim miesiącu życia dorastają do coraz bardziej symetrycznego ciała. Rączki nie są już zaciśnięte, lecz otwarte, plecy mogą dotknąć podłoża. Ustawienie ciała nie jest już pozycją embrionalną, co oznacza, że jego świadomość ciała się rozwija. W tym czasie można zauważyć pierwsze skuteczne próby pełzania poprzez odpychanie się od maty lub materaca na którym leży. Aby wspomóc ten etap rozwoju motoryki malucha, rodzice powinny umożliwić mu pełzanie i nawet je pogłaskać w trakcie tej aktywności.

Czy dzieci rozpoznaje dźwięki w 3 miesiącu życia?

Dzięki rozwijającym się zmysłom już w trzecim miesiącu życia, maluch jest w stanie identyfikować źródło dźwięku oraz poszukiwać swoich rodziców wzrokiem. Jego uwaga skupiona jest na otaczającym go świecie, przez co powinien spać krócej. Z całym zainteresowaniem przygląda się wszystkim przedmiotom i dźwiękom – szuka karuzeli czy innych odgłosów, a także chce dotknąć i poeksperymentować przeznaczone do tego rzeczy lub wrzucić je do buzi. Możemy obserwować, jak wykorzystuje on swoje nowe umiejętności i szeroko otwiera oczy na otoczenie.

Przeczytaj także: Co potrafi 5 miesięczne dziecko?

Rozwój psychiczny u 3-miesięcznego dziecka

Dziecko w zabawny sposób reaguje na otoczenie i ludzi, rozpoznaje ich głosy, zaczyna uśmiechać się i śmiać. Coraz częściej naśladuje również mowę, wypowiadając słowa lub gruchając zrozumiałe dla rodziców sylaby. Jest to doskonała okazja do komunikowania się poprzez śpiewanie kołysanek, opowiadanie bajek czy przedstawianie nowych słów. Zatem ważne jest, by poświęcać mu jak najwięcej uwagi i jak najczęściej komunikować się w profesjonalny sposób.

Niemowlę w drugim miesiącu życia nauczyło się już, że płacz jest skuteczną formą komunikacji. Obecnie używa go głównie w sytuacjach nudy lub osamotnienia, reagując na to przytulaniem i zabawami. Niestety leżenie w łóżeczku nie jest już dla malucha interesujące, gdyż ma on ograniczone pole widzenia i chce poznawać coraz to nowsze rzeczy. Rozwiązaniem tego problemu może być przeniesienie dziecka na leżaczek lub chodzik, dzięki czemu będzie mogło bardziej aktywnie obserwować otoczenie.

 Dzieci w tym czasie szczególnie potrzebują uwagi i obecności innych ludzi – posiadanie bliskich osób do zabawy i porozumiewania się daje im dużo większe poczucie bezpieczeństwa niż samotne spędzanie czasu. Równocześnie można także zauważyć indywidualne cechy charakteru każdego dziecka, które odgrywają istotną rolę w jego rozwoju emocjonalnym.

 Przeczytaj także: Co potrafi 6  miesięczne dziecko?

Jak wspierać rozwój u 3-miesięcznego dziecka?

Niemowlę w trzecim miesiącu życia rozwija swoje umiejętności zarówno na poziomie motorycznym jak i komunikacyjnym. Rodzice powinni więc nieustannie wspierać je w tym procesie. Aby to uczynić, warto dawać maluszkowi dużo bodźców, poprzez kładzenie go nie tylko na plecach, ale także na brzuchu. Dzięki temu ćwiczy on mięśnie karku i może spoglądać na otoczenie z innej perspektywy. 

Ważna jest również aktywna komunikacja rodziców z dzieckiem – warto mówić do malca i śpiewać mu piosenki, aby stymulować jego umysł. Warto też powiesić w jego zasięgu różnego typu wiszące zabawki, by umożliwić mu ćwiczenia koordynacji wizualno-ruchowej. Trzeci miesiąc życia to bardzo ważny okres dla dziecka i rodziców — obfitujący we wszelkiego rodzaju nowe możliwości i doznania oraz szybkie postępy niemowlaka. 

Przeczytaj także: Co potrafi 7  miesięczne dziecko?


Opublikowano

w

przez

Tagi: