Aplikacja, z którą poznałam się całkiem niedawno – bo około sierpnia zeszłego roku. Trochę się zbierałam zanim zdecydowałam się oddać jej część obowiązków 🙂 Teraz uważam, że był to strzał w dziesiątkę!

Trello jest darmowe i w takiej wersji w zupełności wystarcza na podstawowe potrzeby.

Film z działania aplikacji (ang.):

Minusem Trello jest brak polskiej wersji językowej. Moim zdaniem jednak wystarczy znajomość kilku pojęć i możesz spokojnie jej używać nawet bez znajomości angielskiego. [Aktualizacja: 19.04.2016]: Polska wersja językowa już dostępna 😉

Najważniejsze pojęcia

Board (tablica) <– List (lista) <– Card (karta)

Board (w Trello) – to kolekcja list, na których znajdują się karty z zadaniami, tematami, etc. Można uznać, że to taka tablica korkowa, do której przyczepiacie karteczki (karty) w określonych, zatytułowanych u góry kolumnach (kolekcje, listy). Tyle, że w Trello taka karteczka może zawierać baaardzo dużo informacji jak np.

 • opis (description)
 • datę końcową realizacji (due date)
 • komentarze (comment), w których możesz dodawać różnego rodzaju załączniki, oznaczać osoby, itd.
 • osoby przypisane do karty (members)
 • etykiety (labels)
 • checklisty (checklist)
 • historię aktywności (activity)

trello-card

Możesz się subskrybować (subscribe) do danej karty i dostawać powiadomienia o zmianach (przydatne w przypadku współpracy z innymi – jest możliwa już w wersji darmowej aplikacji).

Warto również zwrócić uwagę na tzw. „Power-Ups”, w tym m.in. kalendarz (jak go wykorzystuję u siebie pisałam w artykule nt. planowania contentu na bloga).

 

Do czego wykorzystuje Trello?

 • planowanie contentu na bloga (o czym pisałam już wcześniej)
 • projekty informatyczne, nie tylko te prywatne
 • wszelkiego rodzaju listy, np. lista książek do przeczytania, kursów, które planuję zarówno w zakresie rozwoju osobistego jak i zawodowego, itd.
 • zadania typu „może kiedyś”
 • pomysły, idee do rozwinięcia
 • planowane podróże (głównie miejsca, które chce odwiedzić 🙂 zejdzie mi się jeszcze tak z 20 lat – tak popłynęłam 😛 )
 • projekt wymarzonego mieszkania (a co :P)
 • itd.

Aktualnie mam 20 board’sów 🙂 Niedawno jeden z nich udostępniłam również Wam na potrzeby artykułu o planowaniu contentu.

Wiem, że nie wykorzystuję maksymalnie możliwości Trello, ale u mnie trzon systemu produktywności stanowi nadal Nozbe i mimo zalet Trello nie oddałabym mu wszystkiego. Z drugiej strony projektów/tablic z Trello też nie chciałabym przenosić do Nozbe 😉

Więcej na temat decyzji Nozbe vs Trello w przypadku moich projektów napiszę w oddzielnym artykule wkrótce.

Dobrym źródłem wiedzy nt. Trello jest oficjalny blog (średnio 2 artykuły tygodniowo!) oraz Twitter.

 

Trello Inspiring Boards

Jeśli nadal zastanawiasz się jak możesz wykorzystać Trello dla własnych potrzeb zajrzyj również do ich „Inspirujących Tablic” (ang. Inspiring Boards). Kilka ciekawych propozycji wybranych przeze mnie:

Pozwólcie, że więcej board’ów nie będę już przytaczać. Sami zajrzyjcie i sprawdźcie jakie pomysły mają inni na wykorzystanie Trello 🙂

 

Nozbe vs Trello? Nie. Nozbe + Trello

Spotkałam się z pytaniami czego lepiej używać: Nozbe czy Trello? Osobiście uważam, że oba narzędzia świetnie się uzupełniają. Więc zamiast zastanawiać się Nozbe vs Trello, postawiłabym pytanie jak używać Nozbe + Trello. I to będzie tematem kolejnego artykułu, który pojawi się już pewnie w kwietniu.

 

Pomello

Zaledwie dwa dni temu przedstawiłam Wam narzędzie do odliczania pomidorków (Tomato Timer) i wspomniałam o technice Pomodoro. Okazuje się, że istnieje aplikacja w Google Chrome App Store, którą można połączyć z board’em w Trello. Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule „Lifehack: Productivity on Steroids – Trello x Pomello” (ang.).

Osobiście zadania, pod które mogłabym podpiąć technikę Pomodoro przechowuje raczej w Nozbe, więc wtyczka mi się nie przyda. Ale jeśli Wasz system produktywności opiera się na Trello – może to być fajne rozwiązanie.

 

Macie jakieś pytania odnośnie aplikacji Trello?

Widzicie dla niej zastosowania u siebie? A może już ją wykorzystujecie? Pamiętam, że pare osób wspominało o tym na blogu 😉

 

Zadanie dla chętnych:

Stwórz konto w Trello i stwórz swój pierwszy board. Zobacz jakie to proste, a może pomysł jego wykorzystania sam przyjdzie Ci do głowy?

Follow my blog with Bloglovin