lista zakupow

Lista zakupów na tydzień – jak planować zakupy?

Gdy planujemy zakupy, oszczędzamy pieniądze – kupujemy tylko to, co jest na liście i nie kierujemy się reklamami lub impulsywnymi decyzjami. Nie wyrzucamy jedzenia, bo wszystkie posiłki są zaplanowane zawczasu. W diecie należy starać się trzymać zdrowego bilansu żywieniowego. Jak zaplanować dobrze zakupy na cały tydzień?

Jak zaplanować zakupy na cały tydzień?

Polowanie na okazje i akcje promocyjne to podstawa, aby uzyskać najlepszy stosunek ceny do jakości. Planowanie posiłków pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, ponieważ wiesz, co chcesz kupić. Kiedy masz listę zakupów, możesz uniknąć niepotrzebnych wydatków i bezużytecznych produktów. 

W ten sposób również możesz maksymalnie wykorzystać swoje produkty spożywcze i lepiej się odżywiać. Wyznaczanie sobie celów żywieniowych to profesjonalny sposób planowania posiłków, dzięki czemu można otrzymać maksymalne korzyści zdrowotne i dietetyczne.

Planowanie zakupów na cały tydzień

Ułożenie jadłospisu

Zaczynamy od ułożenia jadłospisu na cały tydzień. Skupiamy się na takim zestawieniu dań, które będą smaczne zarówno dla nas samych, jak i dla bliskich. Wybieramy różnorodne potrawy i staram się nie powielać posiłków, wprowadzając też nowe eksperymenty. Przygotowujemy listę zakupów dokładnie określając ilości składników i ich pochodzenie – lokalne produkty, wolne od cukru i innych polepszaczy smaku. Aby maksymalnie ułatwić zadanie sobie, dzielimy sklep na alejki i robimy plan zakupowy.

Jak zrobić zakupy?

Następnym krokiem są zakupy – wybierz duży hipermarket, aby kupić produkty niezbędne do codziennego życia. Warzywa i owoce kupuj z lokalnego warzywniaka, a jaja od pani rolniczki. Chleb zakup w lokalnej piekarni. Wybierz się również do mniejszych sklepów, by upolować okazje cenowe oraz szeroki wybór swoich ulubionych produktów.

Regularne czyszczenie lodówki 

Warto też regularnie zaglądać do lodówki. Sprawdzamy szczegółowo wszystkie produkty i sprzęty znajdujące się w niej. Zadbamy o to, aby żaden dżem czy produkt spożywczy nie rozwinął nowego życia – od czasu do czasu przyglądajmy wszelkie pojemniki na jedzenia, o których moglibyśmy zapomnieć. Co tydzień zdejmujmy półki i pojemniki i przecieramy ich powierzchnię wodą z octem.  W ten sposób dbamy o higieniczność i utrzymanie wysokiej jakości żywności.

Ułożenie żywności

Odpowiednie ułożenie produktów w lodówce to bardzo ważna rzecz, która wpływa na ich świeżość. Na przykład w naszej lodówce zamrażalnik znajduje się na dole i jest osobno – dzięki temu temperatura wewnątrz urządzenia może lepiej dostosować się do poszczególnych produktów. Każda półka ma inny poziom temperatury, dlatego odpowiednie rozlokowanie składników jest kluczowe dla utrzymania ich świeżości. Takie podejście ma korzystny wpływ na nasze finanse – unikamy marnowania jedzenia i mniejsza ilość wyrzuconych produktów oznacza oszczędności.

Zakupowe triki

  1. Bierz swoje torby

Dbajmy o to, aby zakupy były racjonalne i ekologicznie świadome. Za każdym razem kiedy idziemy do sklepu starajmy się nie zapomnieć o swoich torbach wielorazowego użytku, dzięki którym oszczędzamy pieniądze oraz chronimy środowisko naturalne. Starajmy się wybierać produkty regionalne lub ekologiczne, co wspiera lokalny gospodarczo i pomaga chronić naszą planetę.

  1. Unikaj promocji

Staraj się unikać przepłacania i wybieraj te opcje, które pozwalają zaoszczędzić jak najwięcej. Dlatego też staraj się zawsze sprawdzić aktualny stan cen na rynku oraz porównać je z cenami oferowanymi w promocyjnych ofertach. Uważamy to za bardzo ważne podejście do planowania wydatków.

  1. Sprawdź lodówkę z produktami do uratowania

Dokładnie sprawdzaj produkty, które można uratować. Zwracaj uwagę na daty przydatności do spożycia, gdyż czasami zdarza się, że artykuły są sprzedawane taniej niż normalne ceny. Staraj się wykonywać takie akcje zawsze w odpowiedzialny  sposób, aby chronić zdrowie i portfel.

  1. Sprawdzaj ceny

Starannie sprawdzaj, czy przy kasowaniu produktów naliczane są wszelkie rabaty i odpowiednie ceny. Nie raz zdarzają się duże rozbieżności w tym zakresie, jak np. błędne oznaczenia cen. Dodatkowo po zakupach staraj się dokładnie zapisać, co kupiłeś spoza listy produktów – czasami można dzięki temu uzyskać oszczędności na poziomie ok. 10%. Dbaj o to, aby wszystko było precyzyjne i dokładne, a transakcje przebiegły bezbłędnie bez wpadek.


Opublikowano

w

przez

Tagi: