Dziecko

Co potrafi 5 miesięczne dziecko

5 miesiecy dziecko

Niemowlę w piątym miesiącu życia skupia się głównie na ćwiczeniach i zdobywaniu nowych umiejętności. Jego umiejętności i sprawność fizyczna są imponujące – od wkładania sobie stópek do buzi, przez poruszanie różnymi częściami ciała, aż po coraz lepszy dostrzegan słyszany kontakt z otoczeniem. Możliwości 5-miesięcznego niemowlaka warto obserwować i oceniać jego postępy.

Umiejętności pięciomiesięcznego dziecka 

Piąty miesiąc życia dziecka jest czasem kiedy poczyna ono odkrywać nowe umiejętności. Maluchy bardzo szybko uczą się nowych rzeczy, przez co widzimy ich postępy niemal codziennie. W tym okresie dziecko może wykazywać zdumiewające umiejętności – tak jak np. próby umieszczenia stóp w ustach, co w warunkach domowych jest trudne do osiągnięcia a jeśli już się uda to stanowi siedlisko zarazków i wirusów. Jednak dla 5-miesięcznego malca jest to całkiem naturalny ruch. 

Kolejnym obszarem rozwoju jest komunikacja z otoczeniem – dziecko coraz lepiej potrafi okazywać swoje emocje i pragnienia, a także wyraźnie sygnalizuje swoje niezadowolenie lub radość. Umiejętności te powinny być ćwiczone poprzez metody rozwijania ich u maluszka, aby miał on gotowe narzędzie do porozumiewania się z otoczeniem gdy dorośnie.

Przeczytaj także: Co potrafi 3-miesięczne dziecko?

Rozwój komunikacji u 5-miesięcznego dziecka

Najmłodsze dzieci mają bardzo rozwinięty język i potrafią wypowiedzieć się we własnym, pełnym różnorodnych głosek, języku. 5-miesięczne niemowlę czuje się bezpiecznie tylko w obecności rodzica – zdarza się, że poczuje się nieswojo na widok innych ludzi i natychmiast płaczem reaguje na takie sytuacje. Jednak radość malucha jest godna podziwu – uśmiecha się do każdego, a gdy po drugiej stronie lustra spotka swoje odbicie, postanawia zainspirować je swoim żywiołowym gaworzeniem.

 Warto wykorzystać te momenty i bawić się razem ze swoim dzieckiem, szczególnie starsze zabawki takie jak „a ku-ku!” pozwalają na budowanie miłych więzi między rodzicem a dzieckiem oraz uczenie go cennego umiejscowienia przedmiotów w przestrzeni. Proces ten poprawia pamięć i orientację dziecka oraz pozytywnie oddziałuje na jego rozwój emocjonalny. Pozwala to na przygotowanie go do szóstego miesiąca życia, które wymaga jeszcze więcej uwagi rodzica i zaangażowania. 

Rozwój fizyczny u 5-miesięcznego malucha

Dziecko w 5 miesiącu życia zaczyna przypominać już bardziej małego człowieka, niż w przypadku nawet czteromiesięcznego noworodka. Ma pełną buzię i przybrało na wadze, która jest indywidualna dla każdego malucha i waha się od 5 do 9 kg (w zależności od płci), a także ma około 60-70 cm długości. W tym okresie dziecko powinno być karmione mlekiem matki lub mlekiem początkowym, jeśli jest dzieckiem butelkowym. Ważne jest, aby utrzymywać  poziom odżywiania – to podstawa zdrowego i silnego rozwoju malucha!

Dziecko jest już bardzo aktywne i ma dużo więcej umiejętności niż na początku. Może obracać się z brzuszka na plecy i odwrotnie, odpychać stopami i próbuje siedzieć. Rosnące umiejętności chwytania, ściskania oraz wkładania stóp do buzi zapewnią mu niezbędne narzędzia do poznawania otaczającego go świata. 5-miesięczne niemowlę czujnie spogląda szeroko otwartymi oczami, aby zrozumieć, co dzieje się dookoła, a także potrafi samodzielnie poradzić sobie z butelkami (w momencie karmienia). Zawsze należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się inaczej i postępuje w swoim tempie. Przesadne forsowanie dziecka może doprowadzić do uszkodzenia kręgosłupa. Dlatego też ważne jest profesjonalne podejście rodziców do tematu rozwoju ich malucha – dbajmy o to by codzienność naszych pociech była pełna cierpliwości i miłości.

Jak wygląda rozwój poznawczy u 5-miesięcznego dziecka?

Niemowlęta w 5 miesiącu życia zaczynają dostrzegać szczegóły i interesują je różne przedmioty. Uwielbiają trzymać w rączce malutkie elementy, grzechotki i inne zabawki, skupiając na nich swoje uwagę. Z tego powodu bardzo popularne są metki przyszyte do maskotek lub innych zabawek, których materiał ma rozmaite kolory i jest szeleszczący. 

Dzięki takim przedmiotom dziecko ćwiczy swoje umiejętności chwytania szczypcowego oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Badanie przedmiotów wokół niego to nie tylko ważny element jego rozwoju, ale także poznawania otaczającego go świata: poprzez dotyk i obserwowanie potrafi ogarnąć sprawy techniczne – np. że gdy potrzepie grzechotkami coś zagrzechotało, a jeśli naciśnie pewien guzik – coś się zapali lub otworzy.

Przeczytaj także: Co potrafi 7-miesięczne dziecko? 

Jak wspomóc rozwój u 5-miesięcznego malucha?

Dzieci od urodzenia są aktywne i potrzebują stymulacji, aby się rozwijać. Gdy ich wiek wynosi 5 miesięcy, istnieje wiele sposobów, aby wspomóc ich poznawczy i społeczny rozwój. Zabawki edukacyjne, książki i gry, a także czas spędzony na matach lub podłodze można wykorzystać do ćwiczenia umiejętności motorycznych i logicznych malucha.

 By poprawić zdolności komunikacyjne dziecka, należy dużo z nim rozmawiać. Aby jego społeczne umiejętności rosły, warto je przybliżać do innych ludzi – rodzinie czy rówieśnikom. Plac zabaw jest doskonałym miejscem na interakcje z innymi dziećmi oraz obserwowanie otoczenia. Im więcej bodźców otrzyma maluch teraz, tym lepiej będzie mu się radziło w przyszłości.

Przeczytaj także: Prezent dla 6 miesięcznego dziecka

O autorze

Artykuły

Cześć! Jestem Ania, mama dwójki wspaniałych dzieciaków. Uwielbiam obserwować, jak rosną i rozwijają się każdego dnia, a moim hobby jest dzielenie się ich osiągnięciami i przygodami z innymi rodzicami. Poza byciem mamą, pasjonuje mnie również technologia i jej wpływ na nasze życie na Ziemi - zawsze staram się być na bieżąco z najnowszymi trendami i odkryciami w tej dziedzinie. Napisz do mnie na [email protected]!