„Obserwuje tyle blogów. Nie mam czasu wchodzić na każdy i sprawdzać czy nie pojawiło się nic nowego. Chciałabym/chciałbym po prostu wiedzieć, że pojawił się nowy wpis…”

„Gubię się już w zakładkach. Mam tyle artykułów do przeczytania na później…”

Teksty, które widzę często w Social Mediach. Wyrażone w ten czy inny sposób. Jeśli problem dotyczy i Ciebie – czytaj dalej.

Co znajdziesz w artykule?

  • Czym jest aplikacja Feedly i do czego służy?
  • Czy jest Feedly?
  • Jak możesz wykorzystać aplikację do obserwowania ulubionych stron i blogów?
  • Omówienie wyglądu i podstawowych funkcjonalności aplikacji.
  • Dodawanie nowych blogów do obserwowanych.
  • Kolekcje oraz tagi.

W przyszłości planuje również temat:

  • Uporządkuj swoje zakładki z wykorzystaniem Google Chrome, Pocket, Feedly oraz IFTTT.

 

Wcześniej ukazał się również artykuł dotyczący aplikacji Pocket, w której możesz zapisać interesujące Cię materiały do przeczytania na później.

Aplikacja Pocket jako magazyn treści

 

Czym jest Feedly?

Feedly jest darmową aplikacją, która umożliwia zbieranie, organizowanie treści interesujących Cię stron, w tym blogów. Nie musisz chodzić po blogach, sprawdzając czy pojawiło się coś nowego. Wystarczy, że zajrzysz do Feedly. Na telefonie, tablecie czy też komputerze.

Korzystam z niej od lat i zdecydowanie polecam. W dalszej części artykułu opiszę jej funkcjonalności oraz jak możesz z niej korzystać.

Feedly ma również wersję płatną. Jeszcze z niej nie korzystałam. Informacje przedstawione w dalszej części artykułu dotyczą wersji darmowej.

 

Informacje o nowych wpisach

Głównym zastosowaniem jest oczywiście pokazywanie wszystkich nowych wpisów na interesujących Cię blogach. Możesz je przeglądać na różne sposoby.

  • wpisy na wszystkich blogach, które obserwujesz – zakładka „All”,
  • wpisy na blogach oznaczonych jako ulubione – zakładka „Favorites”,
  • wpisy w poszczególnych kolekcjach blogów – tutaj masz konkretne, stworzone przez siebie kolekcje.

Przykład widoku wszystkich źródeł, które obserwuje (zakładka „All”):

Sama nie zaglądam tam za często. Wolę przeglądać nowe artykuły zaczynając od Ulubionych blogów („Favorites”) albo przeglądać w zależności od tematyki (kolekcji, w której je umieściłam).

Widok listy artykułów

Możesz ustawić sposób wyświetlania nowych wpisów na blogach. Pierwszy widok (All) zawierał postać Title-only view, drugi („Favorites”) – Magazine view. Ale istnieją jeszcze dwie kolejne opcje:

Card view wygląda dość podobnie:

Przy okazji fajnie widzieć, że ktoś już zapisał do przeczytania na później artykuł, który ukazał się 6 minut temu na moim drugim blogu – NetteCode xD

Full article view jest najbardziej szczegółowy, ale moim zdaniem najmniej przydatnym widokiem.

Widzisz cały artykuł. Za nim znajduje się kolejny i kolejny. Nie wiem jak Tobie, ale mi wystarczy początkowo sama karta, tytuł + początek artykułu. Jeśli jestem zainteresowana klikam w artykuł i pojawia się w takim widoku:

Mogę przeczytać tutaj albo kliknąć w tytuł i przenieść się na blog. Nie wszystkie artykuły wyświetlają się poprawnie, więc czasem nie mam wyjścia. Czasem też pojawia się tylko początek artykułu, a dalszą część można przeczytać dopiero na blogu.

 

Feedly Mobile

Prywatnie Feedly przeglądam głównie na telefonie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Zwłaszcza po zaznaczeniu w Ustawieniach opcji „Auto Mark as Read”, która powoduje, że jeśli przesuniesz ekran odsłaniając kolejną partię artykułów, poprzednia oznaczy się jako „przeczytana” 😉

Widok pojedynczego artykułu na telefonie:

Artykuł możesz zapisać na później (ikonka zakładki), dodać do niego tag (ikonka z plusem) oraz podzielić się nim (np. na Twitterze).

To, które ikonki pojawiają się w tym widoku jako najbardziej dostępne określasz w widoku „Ustawień” aplikacji. Do pozostałych masz dostęp po wybraniu trzech kropek 😉

„Favorite Saving Tool”, „Favorite Sharing Tool”.

Co ciekawe „Favorite Saving Tool” nie musi być Feedly. Możesz skorzystać z Pocket, Instapaper, Evernote czy też One Note.

 

Dodaj blog/stronę do obserwowanych

Nowe blogi/strony dodajesz co najmniej na dwa proste sposoby.

Będąc na stonie, którą chcesz dodać do obserwowanych

Jeśli jesteś zalogowany w Feedly podczas przeglądania Internetu, w dolnym prawym rogu przeglądarki pojawia się ikonka Feedly. Po jej kliknięciu możesz dodać nowy blog do obserwowanych, otagować artykuł, zapisać do przeczytania na później czy podzielić się nim.

Drugi sposób polega na wyszukaniu bloga/strony w wyszukiwarce Feedly

Czasami ciężko znaleźć blog po nazwie, trzeba wprowadzić dokładny jego adres. Nie pamiętam czy w takim wypadku jest w ogóle opcja, by czegoś nie znaleźć 😉

 

Porządkowanie źródeł

Źródła możesz uporządkować w ramach różnych kolekcji. Służy do tego ikonka „zębatki” obok „Personal Feeds”.

Każdy blog/stronę możesz dodać do kilku kolekcji bądź oznaczyć jako „Ulubiony”.

 

Feedly przeglądam tylko i wyłącznie na telefonie. Jeśli jakiś artykuł mnie zainteresuje oznaczam go jako „Saved for Later”.

Wcześniej to spokojnie wystarczało. Po przeczytaniu odznaczałam i życie było piękne. Odkąd bloguje jest to jednak za mało. Po prostu artykułów zapisanych na później mam dużo więcej. A jeśli mam 5 minut wolnego nie chcę go spędzać na przeglądaniu co tu powinnam przeczytać. Dlatego utworzyłam jeszcze kilka tagów.

Tagi, dodawane do artykułów grupują je w tablice o określonej tematyce.

 

Jeśli chodzi o tworzenie kolekcji szalej do woli. Mam kolekcje, do których dawno już nie zaglądałam, ale swojego czasu sprawdzałam te blogi codziennie. Może kiedyś znowu zacznę? Albo dojrzeje do ich usunięcia 😉

Mam kolekcję Productivity XXL gdzie znajdują się blogi, na których tygodniowo pojawia się 100-200 artykułów. Gdybym zbierała to wszystko razem z innymi blogami – ciężko by było dostrzec inne, rzadziej aktualizowane blogi. Kolekcje świetnie to porządkują.

Uważaj za to z tworzeniem tagów. Zwłaszcza w przypadku etykiet typu „to do”. Feedly nie jest przeznaczone do planowania zadań. Łatwo wrzucić coś pod etykietę „Ważne! Zrobić!”, a zadanie nie doczeka się realizacji. Tagi powinny służyć raczej do zbierania inspiracji, pomysłów, a może artykułów, którymi chcesz się w wolnej chwili podzielić? Albo Ulubionych artykułów.

 

Link do aplikacji

Alternatywy: BlogLovin, InoReader, AOL Reader, Digg Reader – i dużo, dużo więcej aplikacji. Choć z tego, co się orientuje Feedly i pierwsze dwie alternatywy są najczęściej wymieniane.

Feedly vs BlogLovin to już temat na oddzielny artykuł. Korzystałam z obu, z Feedly korzystam nadal – tak w skrócie.

 

Mam nadzieję, że wystarczająco wyczerpałam temat 🙂 Jeśli masz jakieś pytania odnośnie tej aplikacji – śmiało dawaj znać w komentarzu.

 

Z czego korzystasz do śledzenia ulubionych stron czy blogów? Mam nadzieję, że nie są to zakładki w przeglądarce? 😉