html

Od kiedy zajęłam się blogowaniem działając w różnych grupach często spotykam się z pytaniami i problemami typu: „Dlaczego nie mogę ustawić tła?”, „Czemu tło miga?”, „Czemu logo nie chce się wyświetlić tak jak powinno?” albo „Jak zmienić proporcje lewa-prawa kolumna?”. Owszem, jeśli mamy problem – dobrze jest szukać pomocy. Ale jeśli problem pojawia się notorycznie, często próbujemy dostosowywać np. szablon na blogu czy stronie do siebie – to może warto ogarnąć jakieś podstawy HTML/CSS? Jeśli i Ty się nad tym zastanawiasz – to artykuł dla Ciebie!

Jak zacząć?

W sieci istnieje naprawdę wiele kursów i materiałów. Coraz więcej z nich dostępna jest również w języku polskim (niestety tu mam dużo mniejsze doświadczenie, jeśli znasz jakieś warte polecenia kursy po polsku – podziel się w komentarzu).

Warte uwagi są kursy (ang.):

Spośród powyższych kurs na EDX jest chyba najbardziej zaawansowany. Ogólnie EDX.org jest dla mnie świetną platformą jeśli chodzi o wszelkie kursy online.

Dużo pozytywnego słyszałam również o takich platformach z kursami programowania jak:

Niestety osobiście nie miałam jeszcze z nimi doświadczenia. Udacity niedługo mam zamiar sprawdzić 😉

 

Narzędzia jakich potrzebujesz

Tak naprawdę wystarczy dowolny notatnik i odrobina chęci. Jeśli chcesz pójść o krok dalej polecam notatnik – Notepad++, który ma pare dodatkowych funkcjonalności względem zwykłego windows’owego notatnika. Na początek wystarczy.

Rezultat możesz testować bezpośrednio w przeglądarce. Większość przeglądarek posiada narzędzia developerskie. W przypadku Chrome uruchomisz je wybierając na klawiaturze F12. Poszczególne elementy strony możesz podejrzeć klikając na nie prawym przyciskiem myszy i wybierając „Zbadaj”. Więcej na ten temat postaram się napisać w ramach kolejnych artykułów.

 

Miejsca, które warto znać

Stackoverflow (ang.) – to tu znajdziesz odpowiedź na większość dręczących Cię problemów w temacie programowania 😉

Codepen.io – miejsce gdzie możesz podejrzeć „dzieła” innych, np.

Także i Ty możesz założyć tam konto i wykorzystać je do dzielenia się swoim kodem z innymi.

JS Bin – również sposób na dzielenie się kodem z innymi 😉

Ciekawe fragmenty kodów (tzw. „code snippety”) możecie również podejrzeć na stronie CSS-Tricks (HTML, CSS, JavaScript).

 

Ciężko pisać na tak rozległy temat, więc jeśli uważacie, że potraktowałam coś „po macoszemu” albo coś jest niejasne – dawajcie znać w komentarzach. Odpowiem bądź przygotuje kolejny materiał.

W kolejnych artykułach nt. HTML/CSS/JS postaram się zainspirować Was przykładami zastosowania i tym, co można prosto zrobić z ich wykorzystaniem. Poza tym postaram pisać się na tematy praktyczne takie jak odpowiedzi na pytania zadane we wstępie do artykułu.

Chodzi mi po głowie grupa wsparcia na Facebooku dla czytelników bloga, którzy chcą spróbować swoich sił z nauką HTML/CSS/JS. Ewentualnie również dla osób, które od czasu do czasu stykają się z problemami w tej dziedzinie. Co o tym sądzisz? Powołać taką grupę?

A może znasz kogoś, kto myśli nad nauka HTML/CSS? Śmiało udostępnij ten artykuł!

Pytania? 🙂

 

[Aktualizacja 12.08.16] Z dniem dzisiejszym ruszyła Grupa Wsparcia 🙂 Zapraszam!

[Aktualizacja 17.01.17]

Aktualnie tematykę programowania rozwijam w ramach mojego drugiego bloga (programistycznego) – NetteCode.

Zapraszam!