microsoft-money-praktycznie

Chyba Wasz ulubiony temat na blogu – praktyczne wykorzystanie aplikacji w codziennym życiu. Dziś obiecane zarządzanie finansami domowymi z Microsoft Money.

O czym będzie dzisiejszy artykuł?

 • Z jakich funkcji programu sama korzystam?
 • Konkretne dane jak np. lista kategorii wydatków, które księguję.
 • Tricki i tipy dotyczące korzystania z aplikacji. Na co zwrócić uwagę.

Jeśli szukasz informacji czym w ogóle jest Microsoft Money i jak zacząć z nim pracę – zacznij od poprzedniego artykułu.

Ale to nie koniec, ponieważ w temacie ukażą się kolejne artykuły, a w nich m.in.

 • Ile czasu poświęcam na kontrolowanie własnych finansów, jak wygląda mój system.
 • Szablon tygodniowego przeglądu finansowego – krok po kroku (do podglądu bądź importu w Nozbe, a także w formie checklisty PDF).
 • Planowanie zaawansowanego budżetu.

Ale jeśli liczycie na konkretne kwoty to niestety nie ten blog. W tym temacie polecam blog Oszczędnickiej, która publikuje takie zestawienia (mocno inspirujące 😉 ), w tym Jej wpis pt. Kto się dzieli swoimi wydatkami (linki do kolejnych takich miejsc).

Przypominam, że z Microsoft Money korzystam od przeszło pół roku, ale nie dłużej. Wydatki spisuje jednak już od kilku lat. Swoją historię oraz doświadczenie w tym temacie również opisywałam w pierwszym artykule serii.

W moim przypadku warto było wdrożyć Microsoft Money. Biorąc pod uwagę czasochłonność podejścia, które stosowałam wcześniej (gł. Excel’e) – wychodzę na plus. Zainwestowałam czas, by zyskać czas.

 

Na początku jeszcze mała dygresja odnośnie „kolejnych artykułów”.

Jednym z błędów, który nadal popełniam jest to, że:

Piszę artykuł na dany temat. Artykuł wychodzi za długi, więc zapowiadam kontynuację. Publikuje wspomniany artykuł. Kontynuacja też wychodzi za długa… Znowu muszę rozbijać…

To właśnie taki przypadek. Dobrze znam rozwiązanie. Brzmi: najpierw napisz całą serię zamiast przydługiego artykułu, zaplanuj publikację i publikuj, wiedząc ile będzie części.

Niestety cały czas staram się wdrożyć takie podejście… Dlatego tymczasem przedstawiam Wam część pierwszą serii artykułów nt. korzystania z Microsoft Money – kontynuacja artykułu sprzed tygodnia nt. samej aplikacji. Wybaczcie, ale ciąg dalszy tematu rozliczania finansów domowych, z szablonem Nozbe do pobrania ukaże się, kiedy skończę pisać całą serię 😉 Będzie to najwcześniej za 3-4 tygodnie.

 

A teraz wracamy do głównego tematu czyli…

Microsoft Money – praktycznie

Program jest po angielsku, więc obok polskich nazw umieściłam w nawiasie angielskie odpowiedniki z Microsoft Money. Tłumaczenie własne 🙂 Zależało mi by było zrozumiałe, ale niekoniecznie dokładne.

Funkcjonalności, z których korzystam (od najważniejszych):

 • lista kont (Account list)*,
 • lista rachunków cyklicznych bądź zaplanowanych płatności (Bills summary)*,
 • lista kategorii wydatków (Categories)*,
 • przepływy pieniężne (Cash Flow)*,
 • budżet (Budget)*,
 • raporty (Reports),
 • lista beneficjentów (Payees) – choć tutaj częściej interesuje mnie widok członków rodziny (Family members).

Za chwilę zajmiemy się po kolei częścią z nich (oznaczone *). To jest naprawdę nic w porównaniu z możliwościami jakie daje to narzędzie. Mam nadzieję znaleźć kiedyś czas, by móc wdrożyć kolejne funkcjonalności jak np. Lifetime Planner, który brzmi bardzo ciekawie 😉 Jeśli trafię na jakieś perełki podzielę się w kolejnych wpisach 😉

Wszystkie powyższe funkcjonalności umieściłam w skrótach w górnej części programu.

microsoft-money-1

Na ekran główny (zakładka: Home) wyrzuciłam następujące elementy:

 • Konta (Favorite accounts) – u mnie nie tylko ulubione, a wszystkie,
 • Rachunki (Bills and deposit) – by na bieżąco widzieć jakie płatności się zbliżają (ew. jakie są po terminie – u mnie raczej się to nie zdarza),
 • Śledzenie wydatków w interesujących mnie kategoriach (Spending tracker) – kontrola poziomu wydatków w stosunku do planowanego budżetu,
 • Wydatki w poszczególnych kategoriach (Spending by category) – wykres kołowy,
 • Prognoza przepływów pieniężnych (Cash flow forecast).

microsoft-money-layout-home

W dalszej części artykułu opisuje dany widok, przydatne informacje oraz linkuje do konkretnej części Przewodnika po Microsoft Money na Youtube opublikowanego przez Michała Szafrańskiego z bloga Jak oszczędzać pieniądze, który polecałam jako idealny sposób na wdrożenie tej aplikacji u siebie.

Jeśli myślisz o korzystaniu z tej aplikacji nie popełniaj mojego błędu! Dużo łatwiej będzie Ci się wdrożyć korzystając z tego przewodnika niż samodzielnie!

 

Lista kont (Account list)

Zawiera cztery kategorie kont:

 • konta bankowe, np. debetowe (ROR) oraz oszczędnościowe (OKO),
 • karty kredytowe,
 • możliwość obserwacji kont inwestycyjnych (z której ja akurat nie korzystam),
 • oraz listę kredytów.

Pod każdą z tych list pokazuje podsumę kwot. Na samym dole znajdziecie swój aktualny stan finansowy. Dobrze, jeśli jest dodatni 😉

Jak to wygląda i jak dodawać kolejne elementy do tych list?

Przewodnik po Microsoft Money – część 4: zarządzanie kontami

Przewodnik po Microsoft Money – część 7: kredyt hipoteczny (w analogiczny sposób dodajecie kredyty innego typu)

Lista rachunków cyklicznych bądź zaplanowanych płatności (Bills summary)

Która naprawdę dużo ułatwia! Np. jeśli nie prowadzisz innych list i wiecznie zapominasz o terminach płatności danych faktur.

W dzisiejszych czasach wiele faktur otrzymujemy drogą elektroniczną. Jest to nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale także tańsze, szybsze, skuteczniejsze i wygodniejsze. O ile jednak nie drukujesz tych faktur, a na maila zaglądasz od święta, łatwo przegapić terminy płatności. Oczywiście nie polecam liczyć na łut szczęścia i płacić kiedy się przypomni.

Moje finanse częściowo są już zautomatyzowane, nadal pracuje nad pełną automatyzacją (wg szablonu, który opisywałam na blogu). Ale nawet wcześniej listę płatności przechowywałam w Nozbe, które przypominało mi o zbliżającym się terminie. Nozbe jest ogólnie core’m mojego systemu produktywności, o czym nieraz pisałam na blogu.

Funkcję przypominania może pełnić również Microsoft Money.

Wprowadzasz listę wszystkich planowanych płatności. Kwoty, terminy, konta, z których schodzą, częstotliwość oraz oczywiście kategorię. Ułatwia to później księgowanie tych płatności.

Praktyczny przykład: Przewodnik po Microsoft Money – część 6: Rachunki i cykliczne płatności

Po co nam taka lista? Choćby do analizy …

 

… przepływów pieniężnych, czyli Cash Flow

Jedna z moich ulubionych funkcjonalności w Microsoft Money.

Cash flow to wykres przedstawiający jak się będzie zmieniał nasz stan posiadania (pieniędzy) w przyszłości.

Możecie wybrać jakie konta chcecie uwzględnić w tych przewidywania i wykluczyć np. oszczędności celowe, fundusze awaryjne, poduszki bezpieczeństwa, itd. Wiadomo, że dobrze by było gdyby po odjęciu tego wykres znajdował się cały czas nad linią 🙂

Dzięki Cash Flow również automatyzacja finansów staje się łatwiejszym zadaniem. Widzimy terminy w których schodzą kolejne płatności z konta. Jeśli jego stan znajdzie się pod kreską, warto to uwzględnić w przelewach, które planujemy. Zasilić konto wyższą kwotą w odpowiednim czasie.

Chcesz kupić sobie nowe buty? Telewizor? Samochód? Sprawdź Cash flow. Więcej. Daje ono możliwość wypróbowania różnych scenariuszy, np. „Co się stanie jeśli wydam kwotę X w danym terminie?” (tzw. zabawa „co jeśli”, którą znajdziecie pod opcją „Try cash flow scenarios”). Wprowadzacie kwotę, datę przewidywanego wydatku (czy też zarobku) i dostajecie przewidywany przepływ pieniężny.

Kolejną przydatną funkcjonalnością są oczywiście:

 

Kategorie wydatków (Categories)

Warto dobrze się nad nimi zastanowić.

W moim przypadku lista kategorii głównych przedstawia się następująco:

 • Dziecko
 • Edukacja
 • Hobby
 • Inne
 • Jedzenie
 • Kredyt
 • Manko
 • Mieszkanie
 • Odzież & Obuwie
 • Opieka zdrowotna
 • Opłaty
 • Potrzebny paragon
 • Pożyczki
 • Prezenty i darowizny
 • Przyjemności
 • Samochód
 • Transport
 • Uroda & Wygląd

Każda z nich posiada podkategorie.

Pełna lista do pobrania w formacie PDF.

Niektórzy skarżą się na płaską strukturę listy kategorii. Tylko dwupoziomowa. Dla mnie jest to plus, który pozwala skupić się na tym, co ważne zamiast bawić w całe drzewa kategorii. Wiadomo, można dość szczegółowo dzielić wydatki, np.

Obuwie > Szpilki > 12 cm > Czarne (Rozumiecie o co chodzi? xD)

Powoduje to, że więcej czasu spędzicie na kategoryzacji wydatków niż jest to warte.

Im mniej kategorii tym lepiej. Zastanów się, czy na pewno zależy Ci na śledzeniu wydatków w kategoriach „Owoce”, „Warzywa”, „Sery” czy wystarczy wspólna kategoria „Jedzenie”. Nie mówię, czasem zależy nam właśnie na szczegółowym śledzeniu wydatków, np. na papierosy (by potraktować jako motywację do rzucenia) czy fast foody (z podobnego powodu).

Przewodnik po Microsoft Money – część 3: kategoryzacja wydatków

 

Budżet (Budget)

Korzystałam z budżetu prostego, teraz wprowadzam budżet zaawansowany. Tutaj nie mam do powiedzenia niż więcej niż to, czego możecie się dowiedzieć w poniższych częściach przewodnika:

Przewodnik po Microsoft Money – część 9: podstawowy budżet

Przewodnik po Microsoft Money – część 10: budżet zaawansowany

Dużo więcej informacji na temat planowania budżetu domowego znajdziecie na blogu Jak oszczędzać pieniądze w serii artykułów „Zaplanuj budżet domowy”. Jeśli szukacie motywacji by go tworzyć – również polecam to miejsce 😉

Wnioskami ze stosowania budżetu zaawansowanego podzielę się po jakimś czasie jego użytkowania. Myślę, że najwcześniej za 2-3 miesiące.

 

Spisywanie wydatków

Masz już wszystko skonfigurowane? To pozostało Ci już tylko spisywanie wydatków.

Co jest dla mnie największym plusem w porównaniu do Excel’a? Przejrzystość. Obserwacja stanu kont. Powiesz, że można to robić również w Excel’u. Można. I robiłam. Excel niestety nie jest odporny na nasze błędy. W Microsoft Money łatwiej je od razu wyśledzić.

Przewodnik po Microsoft Money – część 5: spisywanie wydatków

Warto nade wszystko opanować poruszanie się z wykorzystaniem Tab, Shift Tab oraz zatwierdzanie Enter’em. Znacznie przyśpiesza to pracę 😉

 

Ciąg dalszy artykułu nastąpi 🙂

 

Jeśli korzystacie z tego narzędzia z chęcią poznałabym Wasze opinie na jego temat 😉

Macie jakieś pytania odnośnie tej aplikacji? O czym chcielibyście jeszcze przeczytać?