
Google Keep – jedna z pierwszych aplikacji, składających się na mój system produktywności. Najdłużej istniejąca w aktualnej wersji systemu. Czym jest i jak możesz ją wykorzystać?
Mam jakiegoś pecha, jeśli chodzi o czas opisywania danych narzędzi. Swojego czasu pisałam nt. Facebook Debuggera („Facebook źle wyświetla miniaturkę mojej strony/bloga/wpisu” – rozwiązanie problemu). Pare dni po publikacji wpisu – zmienili interfejs graficzny. Tym razem nawet nie zdążyłam opublikować wpisu a interfejs graficzny narzędzia, które przedstawiam (Google Keep) zdążył się zmienić. Biorąc jednak pod uwagę, że tak naprawdę są to tylko zmiany wyglądu postanowiłam darować sobie nagrywanie filmiku od nowa i przedstawić ten zakończony dzień przed zmianami 😛 Przyjemnego oglądania 🙂
Najpierw krótka prezentacja Google Keep by Google:
Co znajdziesz w moim filmie?
Tym razem skupiam się głównie na przedstawieniu:
- jak działa sama aplikacja,
- gdzie ją znaleźć,
- dostępne funkcjonalności,
- na co warto zwrócić uwagę,
- skróty klawiszowe.
Nawet jeśli znasz tą aplikację mam nadzieję, że znajdziesz w tym filmie coś nowego 😉
W filmie opisuję aplikację desktopową, ale Google Keep dostępne jest również w wersji mobilnej.
Sorry za te wszystkie „ok” 😛 Na „eeee…”, „yyy…” zwracam już uwagę na bieżąco, „ok” przeoczyłam 😀
Do czego wykorzystuję Google Keep?
- Listy zakupów
To dłuższy temat, więc opiszę to w oddzielnym wpisie już wkrótce 😉
- Listy rzeczy do załatwienia będąc w danych miejscach (kontekst: miejscowość, sklep, centrum handlowe, itd.)
- Wszelkiego rodzaju listy kontrolne
Np. lista punktów do sprawdzenia przed publikacją wpisu. Odhaczasz kolejne pozycje, a na koniec odznaczasz wszystkie elementy i możesz wykorzystać listę przy kolejnym wpisie.
- Listy rzeczy do spakowania
Ogólnie: listy, listy i jeszcze więcej list 🙂 Zwłaszcza te z checkbox’ami 😉
A poza tym:
- Adresy
Ile razy łapałam się na tym, że wsiadam do taksówki i nie pamiętam adresu, pod który chciałam się udać. Wiem, że mogę skorzystać z Google Maps, ale dużo wygodniejsze mieć krótką notatkę z pożądanym adresem.
- Wszelkiego rodzaju dane podawane innym
Np. dane do faktury, PESEL, dane Urzędu Skarbowego, itd. Wszystko, co może się przydać i do czego chcesz mieć szybki dostęp bez konieczności wyszukiwania tego w Google 😉
Google Keep vs Evernote
Zastanawiam się, czy zaraz ktoś nie wyskoczy, że on w tych celach stosuje Evernote. Tak, ja też używam tej aplikacji. Ale są przypadki, gdy Google Keep po prostu lepiej się sprawdza. Nie wyobrażam sobie korzystać z Evernote, gdy robię zakupy. Także planowanie list zakupowych, łatwość przemieszczania elementów tych list poprzez drag & drop (zamiast zaznacz & wytnij & wklej w innym miejscu) działa na korzyść Google Keep’a.
Są notatki, które przechowuje w Evernote, ale są też takie, których za nic tam nie przeniosę. Korzystanie z jednego narzędzia nie wyklucza korzystania z innego, jeśli może to usprawnić nasze działania.
Google Keep vs Listonic
Tak, wiem też, że do list zakupowych można stosować aplikację Listonic. Niestety u mnie się nie sprawdziła, może kiedyś dam jej jeszcze szanse 😉
Więcej na temat list zakupowych i Google Keep będę jeszcze pisać wkrótce.
Alt + s
Po tych wszystkich korzyściach jeden minus aplikacji. A dokładniej skrót Alt + s (czyli literka ś). Nie wiem, w którym momencie to się popsuło, ani kiedy to naprawią, ale skrót ten wywołuje synchronizację zamiast wprowadzenia litery ‘ś’.
Na chwilę obecną da się to obejść na kilka sposobów:
- korzystać z Google Keep w innej przeglądarce niż Google Chrome (tak, problem dotyczy tylko tej przeglądarki),
- korzystać z wersji mobilnej aplikacji (tak, tu też ‘ś’ działa 😛 ),
- nie używać ‘ś’ tylko ‘s’ w notatkach (ale może to grozić przyzwyczajeniem do nieużywania ‘ś’ w ogóle),
- wykorzystać rozwiązanie opisane TUTAJ – a dokładniej program Clavier+, który tworzy globalne skróty klawiaturowe (to zamierzam przetestować osobiście, bo uważam, że może się przydać nie tylko w przypadku rozwiązania problemu z Google Keep).
Mam nadzieję, że niedługo naprawią problem z tym skrótem 😉 Jeśli znajdę jakieś inne rozwiązanie, umieszczę je tutaj.
Co sądzisz o aplikacji Google Keep? Znajdziesz dla niej zastosowanie w swoim systemie?
A może już z niej korzystasz? Jeśli tak – w jaki sposób?